1-4

ewg

co oznacza EWG?

Glycolic acid (kwas glikolowy)

zgłoś zmiany
 • 1-4

  EWG

  Neutralny

 • Skóra sucha

  Dobry

 • Skóra wrażliwa

  Neutralny

 • Skóra tłusta

  Dobry

 • Skóra dojrzała

  Dobry

 • image/svg+xml

  Nasza ocena

  Najlepszy!

Występowanie

maseczki, sera, kremy, balsamy, peelingi, toniki

Jak działa Glycolic acid (kwas glikolowy)

Glycolic acid jest silnym środkiem złuszczającym, może w widoczny sposób redukować oznaki starzenia i przebarwienia poprzez osłabienie połączeń między komórkami w górnej warstwie skóry, co pomaga usunąć martwe komórki naskórka, nadając skórze świeży wygląd i promienną cerę.

Mówiąc dokładniej, kwas glikolowy łatwo reaguje z górną warstwą skóry, osłabiając właściwości wiązania lipidów, które utrzymują razem martwe komórki skóry w procesie zwanym złuszczaniem. To pozwala na oczyszczenie zewnętrznej skóry.

Efekty te można wykorzystać do zmniejszenia widoczności zmarszczek, plam od słońca, melazmy i blizn potrądzikowych.

Kwas glikolowy może być stosowany do hamowania tworzenia się pigmentu melaniny w skórze. Czyni to poprzez hamowanie działania tyrozynazy, enzymu, który normalnie przyspiesza złożony proces, w którym melanina barwnikowa jest wytwarzana przez określone typy komórek skóry. Spowolnienie tego procesu powoduje mniejsze przebarwienia. Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów; zwykle potrzeba od czterech do ośmiu zabiegów, zanim zauważysz znaczącą różnicę, a jeszcze lepiej, jeśli włączysz peeling z kwasami AHA do swojej pielęgnacji na stałe (1-2 razy w tygodniu).

Od strony naukowej

Glycolic acid jest to kwas hydroksyoctowy (AHA). Ma postać bezwonnego, bezbarwnego, higroskopijnego ciała stałego. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jest otrzymywany w wyniku katalitycznej reakcji formaldehydu z gazem syntezowym. Zalecane stężenie w kosmetykach to 5-10%. Należy sprawdzać jakie stężenie zostało użyte w kosmetyku. Produkt ze stężeniem wyższym niż 6%, nie powinien być stosowany w okolicach pod oczami.

Kwasy AHA, takie jak kwas glikolowy, są rozpuszczalne w wodzie. Z drugiej strony beta-hydroksykwasy (BHA) czyli salicylic acid, są rozpuszczalne w oleju i mogą wnikać głębiej w pory. Tak więc podczas, gdy glycolic acid zadziała bardziej na powierzchnię naszej skóry, kwasy BHA lepiej poradzą sobie z dogłębnym oczyszczeniem.

Masz wiedzę i opinię na temat tego składnika? Zostaw komentarz, który opublikujemy po jego weryfikacji.