1-3

ewg

co oznacza EWG?

Salicylic acid (kwas salicylowy)

zgłoś zmiany
  • 1-3

    EWG

    Neutralny

  • Skóra sucha

    Neutralny

  • Skóra wrażliwa

    Neutralny

  • Skóra tłusta

    Dobry

  • Skóra dojrzała

    Neutralny

  • image/svg+xml

    Nasza ocena

    Najlepszy!

Występowanie

maseczki, żele do mycia twarzy, kremy, sera, peelingi

Jak działa Salicylic acid (kwas salicylowy)

Kwas salicylowy ma właściwości złuszczające, odblokowuje pory, zapobiega wytwarzaniu się wyprysków i zaskórników, oczyszcza skórę. Matuje i reguluje wydzielanie sebum. Działa przeciwzapalnie i gojąco. Ma zastosowanie przy każdym typie skóry, jednak nie do codziennego stosowania!

Kiedy mieszki włosowe (pory) zostają zatkane martwymi komórkami skóry i zewnętrznymi zanieczyszczeniami, często pojawiają się zaskórniki otwarte, zaskórniki zamknięte, lub mało estetyczne wypryski na twarzy.

Kwas salicylowy wnika w skórę i rozpuszcza martwe komórki naskórka zatykające pory i właśnie dlatego jest idealny dla cery trądzikowej. Żeby zobaczyć pełne działanie kwasu salicylowego, może to potrwać kilka tygodni. Skontaktuj się ze swoim dermatologiem, jeśli nie widzisz wyników po 6 tygodniach.

Czy kwas salicylowy jest bezpieczny?

Chociaż kwas salicylowy jest ogólnie uważany za bezpieczny, może powodować podrażnienie skóry przy pierwszym uruchomieniu. Może również usunąć zbyt dużo sebum, powodując wysuszenie i potencjalne podrażnienie.

Inne potencjalne skutki uboczne obejmują:

  • mrowienie lub pieczenie skóry
  • swędząca skóra
  • łuszcząca się skóra

Warto wykonać próbę na swojej skórze przed pierwszym zastonsowaniem produktu z kwasami BHA

Ponieważ stosowanie tego składnika może wysuszać, ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na nawilżenie skóry. Poszukaj produktów z kwasem salicylowym, które zawierają składniki nawilżające, takie jak kojące olejki, kwas hialuronowy i ceramidy. Jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę, poszukaj produktów o niższym stężeniu kwasu salicylowego (bliżej 1%). Dodatkowo zastanów się nad odpowiednim kremem nawilżającym oraz pozostałymi elementami codziennej pielęgnacji.

kwasy BHA vs kwasy AHA

Celem zarówno kwasów AHA, jak i kwasu salicylowego jest złuszczanie skóry. W zależności od stężenia podobny produkt może usuwać martwe komórki naskórka z powierzchni skóry lub całą zewnętrzną warstwę. Kwasy AHA rozpuszczają sie świetnie w wodzie, kwasy BHA w tłuszczach. Jeśli szukasz przede wszystkim pomocy dla suchej skóry lub przeciwdziałania efektom starzenia, pomogą Ci kwasy AHA. Jeśli chcesz walczyć z trądzikiem, warto wybrać produkty z BHA, który są mistrzem oczyszczania porów. Połączenie obu składników jednak będzie najskuteczniejsze! Najlepieć stosować taki peeling wieczorem, rano zaś krem z filtrem.

Od strony naukowej

Salicylic acid (kwas salicylowy, BHA) to organiczny związek chemiczny otrzymywany z kory wierzby, może być także wytwarzany syntetycznie poprzez reakcje Kolbego. Ma postać białego, krystalicznego proszku lub bezbarwnych igiełek. Bardzo dobrze rozpuszcza się w etanolu i olejach, natomiast słabo rozpuszcza się w wodzie (w przeciwieństwie do kwasów AHA jak glycolic acid lub lactic acid . Stężenie w kosmetykach nie powinno przekraczać 2%.

Składnik nie jest polecany dla osób z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, dla dzieci poniżej 12. roku życia oraz dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Inne przeciwwskazania to stany zapalne skóry i alergia na składnik.

Masz wiedzę i opinię na temat tego składnika? Zostaw komentarz, który opublikujemy po jego weryfikacji.