2-4

ewg

co oznacza EWG?

Phenoxyethanol

zgłoś zmiany
 • 2-4

  EWG

  Neutralny

 • Skóra sucha

  Neutralny

 • Skóra wrażliwa

  Zły

 • Skóra tłusta

  Neutralny

 • Skóra dojrzała

  Neutralny

 • image/svg+xml

  Nasza ocena

  Kontrowersyjny!

Kategorie

Występowanie

mleczka do ciała, emulsje, sera, płyny do demakijażu,

Jak działa Phenoxyethanol

Phenoxyethanol działa jako rozpuszczalnik substancji zapachowych i parabenów w kosmetykach. Jest konserwantem, zapobiega wysychaniu kosmetyków. Chroni przed nadkażeniem bakteryjnym przechowywanego produktu. Działa bakteriobójczo, uniemożliwia rozwój i przeżycie mikroorganizmów w używanych kosmetykach.

Badania wykazały, że w porównaniu z wieloma innymi konserwantami, uczulenie lub reakcja alergiczna na fenoksyetanol stosowany w kosmetykach są rzadkie. Prawda jest taka, że ​​wszystkie konserwanty, nawet te naturalne, niosą ze sobą pewne ryzyko uczulenia skóry. Dzieje się tak, ponieważ wszelkiego rodzaju konserwanty mają zabijać grzyby, bakterie i pleśń, co może mieć negatywny wpływ na skórę. Jak na ironię, aby naturalne środki konserwujące były skuteczne, muszą być używane w znacznie większych ilościach niż konserwanty syntetyczne, zwykle do 10%. Ta większa ilość powoduje podrażnienia i problemy uczulające dla skóry, więc naturalne konserwanty nie zastępują syntetyków. Powiemy więcej... Nawet nie są blisko!

Od strony naukowej

Phenoxyethanol jest to organiczny związek chemiczny pochodzący z grupy eterów, fenylowa pochodna glikolu etylenowego. Jest skladnikiemsyntetycznym rozpuszczalnym w wodzie. Ma postać cieczy o zapachu kwiatowym. Maskymalne dopuszczalne stężenie w kosmetykach to 1%. Składnik nie powinien być stosowany w kosmetykach dla kobiet w ciąży i dla dzieci. Substancja jest zakazana do stosowania w kosmetykach w Japonii.

Fenoksyetanol stał się nowym składnikiem do pielęgnacji skóry, który jest demonizowany przez różne firmy kosmetyczne i strony internetowe zajmujące się sprzedażą kosmetyków naturalnych..

Kontrowersje przypominają czasy absurdów wokół parabenowych konserwantów. Parabeny zostały uznane za szkodliwe w produktach do pielęgnacji skóry, ponieważ badania wykazały, że są substancjami zaburzającymi funkcjonowanie układu hormonalnego, ale parabeny nie mają tej właściwości, gdy wchłaniają się przez skórę.

Podobnie jak w przypadku parabenów, fenoksyetanol będący problemem w kosmetykach opiera się na badaniach, które nie mają nic wspólnego z pielęgnacją skóry. Negatywne badania nad fenoksyetanolem nie dotyczą wersji kosmetycznej. To duża różnica. Nawet ekstrakty roślinne muszą zostać oczyszczone, gdy są usuwane z ziemi i umieszczane w produktach do pielęgnacji skóry. Nikt nie chce robaków, nawozów, metali ciężkich i brudu w swoich produktach. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku fenoksyetanolu, który jest oczyszczany przed użyciem w preparatach kosmetycznych.

Ciekawostka: chociaż fenoksyetanol stosowany w produktach do pielęgnacji skóry jest syntetyczny, ta substancja chemiczna występuje naturalnie w zielonej herbacie, podobnie jak parabeny występują naturalnie w jagodach i innych naturalnych produktach spożywczych.

Masz wiedzę i opinię na temat tego składnika? Zostaw komentarz, który opublikujemy po jego weryfikacji.