Witamina C w pielęgnacji twarzy – czy i kiedy warto ją stosować?

Witamina C w pielęgnacji twarzy działa przeciwzmarszczkowo, rozjaśniająco, poprawia koloryt skóry. To ulubiony składnik w pielęgnacji wielu kobiet. Dlaczego? Dowiedz się co robi witamina C dla Twojej twarzy

Witamina C w pielęgnacji twarzy – czy i kiedy warto ją stosować?
Ania Kotłowska

Ania Kotłowska

Oct 31, 2020

Gdybyś zapytał dermatologa o listę najlepszych składników dla skóry, witamina C mogłaby być na jej szczycie.

Niewiele składników lepiej rozjaśnia twarz, chroni ją przed zewnętrznymi czynnikami i przeciwdziała oznakom starzenia i redukuje zmarszczki jak ta witamina. Jest świetnym składnikiem dla wszystkich typów skóry i w każdym wieku. Krem lub serum z witaminą C to może być Twój najlepszy zakup kosmetyczny.

W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o zaletach witaminy C dla pielęgnacji twarzy. Dowiesz się, jak wybrać najlepszą formułę, kiedy stosować ten składnik i co ta gwiazdorska witamina może zrobić dla Twojej skóry. Przygotuj się na blask!

Czym tak właściwie są witaminy?

Witaminy to związki, które nie są naturalnie syntezowane w organizmie człowieka. Dlatego musimy dostarczać je wraz z pożywieniem. W kontekście pielęgnacji, możemy dostarczyć sobie je razem z produktami kosmetycznymi.

Dzięki witaminom, nasza skóra, włosy czy paznokcie mogą odpowiednio funkcjonować i pięknie wyglądać.

Jak działa witamina C nakładana na twarz?

Ważną witaminą w świecie przemysłu kosmetycznego jest witamina C, często nazywana witaminą młodości.

Spożywanie jej doustnie zawsze będzie dobrym pomysłem, jednak nasza skóra w niewielkim stopniu otrzymuje ją z tej formy, dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków z tym surowcem.

Witamina C (INCI: Ascorbic acid, a inaczej kwas askorbowy to związek, który cechuje się dużą wrażliwością na czynniki zewnętrzne. Witamina C występuje w wielu formach, przy czym kwas askorbinowy jest najlepiej zbadany pod względem jego skuteczności.

Ascorbic Acid - czysta forma witaminy C.png

Inne formy witaminy C, które zobaczysz w produktach do pielęgnacji skóry, to:

 • magnesium ascorbyl phosphate
 • L-ascorbic acid
 • tetrahexyldecyl ascorbate
 • ascorbyl palmitate
 • ascorbyl glucosamine
 • ascorbyl tetraisopalmitate

W każdej postaci witamina C zapewnia silną ochronę antyoksydacyjną, chroniąc skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

Kosmetyki z witaminą C często możemy spotkać w nieprzepuszczalnych dla promieniowania UV opakowaniach.

Sam surowiec może być umieszczony w kosmetykach w formie pęcherzyków liposomalnych lub w nanosomach. Aby utrzymać stabilność kwasu askorbowego należy w produktach kosmetycznych kontrolować pH w przedziałach od 3,5 lub niżej.

Wtedy ładunek jonowy cząsteczki jest usuwany, a cząsteczka jest łatwiej transportowana przez warstwę rogową naskórka. Na rynku można spotkać wiele produktów zawierających witaminę C np. kremy, serum, szampony, maski do twarzy, a także toniki (zaraz do tego wrócimy!) Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie kosmetyki są fizjologicznie skuteczne. Niektóre nie przekształcają się chemicznie w biologicznie aktywną formę lub nie docierają w odpowiedniej ilości do skóry właściwej.

Przede wszystkim, witamina C w kosmetykach pełni rolę antyoksydantu. Czyli chroni naszą skórę przed wolnymi rodnikami (ROS), które mogą powodować jej przedwczesne starzenie.

Gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni UV powstają wolne rodniki m.in. jon nadtlenkowy lub nadtlenki.

Kwas askorbinowy i jej pochodne należy do grupy reduktorów, czyli łatwo oddaje elektrony przez co szybciej niż lipid mogą połączyć się z tlenem.

Następuje przekształcenie kwasu askorbinowego w kwas dehydroaskorbinowy, wielkim plusem tej reakcji jest jej odwracalność.

Ponadto witamina C stanowi ważną substancję w syntezie kolagenu, odpowiada za funkcjonowanie hydroksylazy prolinowej, enzymu katalizującego hydroksylacje proliny do hydroksyproliny, która stanowi 10% kolagenu w skórze właściwej.

Dzięki czemu twarz jest wyraźnie gładsza i promienna. Wpływa również na lepsze ukrwienie, jędrność oraz elastyczność skóry, a także spłycenie zmarszczek.

Witamina C działa również złuszczająco i rozjaśniająco oraz przyśpiesza gojenie ran oraz zmniejsza skutki oparzeń słonecznych.

Dzieje się tak dzięki zdolności do hamowania NF-kB, czyli kompleksu białkowego, który odpowiada za aktywację cytokin prozapalnych m.in.: TNF-alfa, IL1, IL6 i IL8.

Ponadto kwas askorbinowy zwiększa działanie filtrów UV, poprzez skuteczne zmniejszenie efektu nadmiernego opalenia.

Podsumowując, nakładanie witaminy C na cerę może mieć następujące pozytywne skutki:

 • Witamina C hamuje procesy starzenia
 • Zmniejsza widoczność zmarszczek
 • Zwiększa skuteczność kremów z filtrem
 • Rozjaśnia cerę i minimalizuje zaczerwienienia i poprawia koloryt
 • Usprawnia produkcję kolagenu w skórze
 • Świetnie nawadnia skórę
 • Poprawia elastyczność
 • Leczy stany zapalne skóry
 • Poprawia stan naczyń krwionośnych i jest idealna dla cery naczynkowej

Jak widać lista dobroczynnych skutków używania witaminy C w pielęgnacji może wydawać się bez końca. Dlatego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy witamina C czy oprócz korzystnego działania na organizm jest również bezpieczna?

Bezpieczeństwo kosmetyków z witaminą C

Stwierdzono, że codzienne miejscowe stosowanie witaminy C jest bezpieczne dla konsumenta. Toksyczna dawka, która prowadzi do apoptozy komórki jest 100-200 razy większa niż dzienna dawka zalecana.

Kwas askorbowy można stosować w połączeniu z innymi produktami przeciwstarzeniowymi tj.: filtry przeciwsłoneczne, alfa-hydroksykwasy i tretynoina.

Od strony klinicznej witamina C jest skuteczna do stężenia 20%. Ponadto wykazano, że połączenie tyrozyny, cynku i witaminy C zwiększa biodostępność witaminy 20 razy bardziej niż samodzielnej jej użycie.

Pochodne witaminy C

Można zadać sobie pytanie: po co stosować pochodną witaminy C na twarz zamiast samego kwasu askorbowego?

Jak wcześniej wspomniano, witamina C jest bardzo niestabilna, dlatego w przemyśle kosmetycznym stosuje się formy, które zapewnią stabilność produktowi kosmetycznemu.

Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl palmitate)

Związek rozpuszczalny w tłuszczach, a także stabilny w produktach o obojętnym pH.

Surowiec o ponad trzykrotnie silniejszym działaniu od kwasu askorbowego. Jest antyutleniaczem, łagodzi oparzenia słoneczne, a także posiada właściwości przeciwzapalne.

Fosforan askorbylo-magnezowy (INCI: Magnesium ascorbyl palmitate – MAP)

Sól magnezowa fosforanu askorbylu, posiada właściwości antyoksydacyjne w stężeniu powyżej 10%. Ponadto skutecznie rozjaśnia przebarwienia.

Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Tetraisopalmitate)

Najskuteczniejsza forma kwasu L-askrobowego. Bardzo stabilna i trwała forma olejowa, która wykazuje większą skuteczność w syntezie kolagenu niż kwas L-askorbinowy.

Ponadto surowiec łatwo i szybko wnika w głąb skóry dzięki dobrej rozpuszczalności w tłuszczach i wysokiego powinowactwa do bariery lipidowej. Efektywny już w niskim stężeniu w produkcie kosmetycznym (1-3%).

Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl glucoside)

Pochodna kwasu askorbinowego połączona z cząsteczką glukozy. Dzięki takiemu połączeniu surowiec powoli uwalnia się i wchłania do warstwy naskórka. Wykazuje znacznie lepsze przenikanie, stabilność oraz skuteczność działania.

Jak stosować witaminę C na twarz?

Witamina C na twarz jest świetnym pomysłem dla cer naczynkowych, wrażliwych, z przebarwieniami, ale tak naprawdę jej pozytywne efekty zobaczy każdy czy każda z nas. Będzie działać cuda dla najbardziej wymagającej użytkowniczki.

Pamiętajcie o stosowaniu na dzień kremu z filtrem, ze względu na niskie pH witaminy C!

Preparaty z witaminą C do twarzy, które warto rozważyć:

 • The Ordinary - 100% L-Ascorbic Acid Powder, Serum z 30% witaminą C, Serum z 23% witaminą C i 2% kwasem hialuronowym - Ascorbic Acid
 • **Sesderma C-Vit **– serum rozjaśniające 12% i odnawiające dające natychmiastowy efekt
 • Senelle - Rewitalizujące serum olejowe do twarzy z witaminą C - Ascorbyl Tetraisopalmitate
 • Creamy - Serum Olejowe Ageless Opuntia z Witaminą C - Ascorbyl Tetraisopalmitate
 • Dermomedica - 20% Vitamin C Serum Aktywne serum z 20% witaminą C i kwasem ferulowym - L-Ascorbic Acid
 • Basiclab - Serum - Kuracja Przeciwzmarszczkowa z Witaminą C - Ascorbyl Tetraisopalmitate
 • Basiclab - Kuracja przeciwzmarszczkowa do twarzy - Nawilżenie i Rozświetlenie - specjalistyczne serum - Ascorbic Acid
 • Alkemie - Serum z potrójną witaminą C Wake-Up Shot!, Snow White - Ascorbyl glucoside
 • Timeless - Skin Care - Hyaluronic Acid + Vitamin C Serum - Serum z kwasem hialuronowym oraz witaminą C - Magnesium Ascorbyl Phosphate

Każdy z nas ma inne wymagania względem kosmetyku, a także efektów jakie ma wywołać. Produkty kosmetyczne z witaminą C są zalecane do każdego rodzaju skóry ze względu na poziom bezpieczeństwa jaki określa ten surowiec.

Gdy witamina C jest stosowana w porannym rytuale, należy przede wszystkim całkowicie oczyścić skórę, ponieważ jakakolwiek pozostawiona bariera np. po olejach przeszkodzi efektywnemu wchłonięciu substancji.

Ponadto ważne jest przestrzegania czasu przydatności produktu kosmetycznego i sprawdzenia symbolu PAO. Należy również zwracać uwagę na wszelkie przebarwienia produktu.

Co do stężeń tego surowca należy pamiętać, że niskie stężenia mogą być stosowane zarówno rano jak i wieczorem, jednak wyższe tylko wieczorem, ponieważ witamina C może spowodować podrażnienie skóry.

Witamina C, a inne składniki w pielęgnacji

Witamina C i retinol (INCI: retinol, retinyl retinoate, retinyl ascorbate) mogą być stosowane w tej samej pielęgnacji jednak stosowane razem mogą powodować podrażnienie i wrażliwość skóry.

W dodatku retinol powoduje zwiększenie wrażliwości na słońce, dlatego należy go stosować w nocy.

Aby czerpać korzyści z działania witaminy C i retinolu w pielęgnacji, najlepiej krem z witaminą C aplikować codziennie rano wraz z kremem SPF, a retinol co drugą noc.

Duet kwasu L-askorbinowego i witaminy B3 (INCI: niacinamide) nie jest polecany w kosmetykach ze względu na różnice pH w jak substancje są najefektywniejsze.

Efektem ich połączenia może być powstanie kwasu nikotynowego, który powoduje zaczerwienienie skóry u osób z cerą wrażliwą. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to tylko czystej witaminy C, która obecnie występuje w formach liposomalnych.

Witamina C na twarz – zdecydowanie warto

Witamina C posiada wiele dobroczynnych właściwości dla skóry, dlatego nie możemy przejść koło niej obojętnie.

Nadaje naszej skórze blasku i wygładzania, a także wiele więcej. Ważne jest żebyśmy świadomie wybierali nasze kosmetyki i z pełną świadomością wiedzieli co nakładamy na swoją twarz.

Najskuteczniejszą pochodną witaminy C jest tetraizopalmitynian askorbylu, który charakteryzuje się dużą stabilnością i efektywnością, dlatego należy zwracać uwagę czy nasz kosmetyk ma go w składzie.

Ponadto ważne jest stężenie naszego surowca oraz pora dnia, w której aplikujemy nasz produkt. Warto jest dołączenie do naszej codziennej pielęgnacji produktów zawierających witaminę C ze względu na jej wszechstronne działanie. Twoja twarz Ci podziękuje :)

Literatura:

 1. CTFA; Cosmetics Europe "Guidelines on stability testing of cosmetic products" 2004 [https://wenku.baidu.com/view/67032e65f5335a8102d2202a.html] (dostępność 10.12.2019r.).
 2. Farris Patricia K "Topical Vitamin C: A Useful Agent for Treating Photoaging and Other Dermatologic Conditions", 2005, Dermatol Surg, 31 3.Pumori Saokar Telang "Vitamin C in Dermatology", Indian Dermatol Online, 2013, 143-146
 3. Sionkowska Alina "Chemia Kosmetyczna, wybrane zagadnienia", 2019, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Magnetyczne rzęsy

Produkty w tym artykule:

Sesderma C-Vit

Sesderma C-Vit

serum rozjaśniające 12% i odnawiające dające natychmiastowy efekt

Zobacz w sklepie
Revolution Skincare

Revolution Skincare

Vitamin C 12.5% serum rozjaśniające z witaminą C 30ml

Zobacz w sklepie
By Wishtrend

By Wishtrend

Rozjaśniające serum przeciwzmarszczkowe z witaminą C 30ml

Zobacz w sklepie
Revolution Skincare

Revolution Skincare

Body Vitamin C (Glow) rozświetlający krem nawilżający do ciała

Zobacz w sklepie
Ania Kotłowska
Ania Kotłowska
Ania jest absolwentką Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierunku - Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Interesują ją tematy bezpieczeństwa składów kosmetyków jak i tworzenie samych produktów kosmetycznych, z tym wiąże swoją przyszłość.