Skincoda i inne świetne źródła wiedzy o świadomej pielęgnacji i składach kosmetyków

Czym jest projekt Skincoda? Jakie inne grupy, strony, kanały na YouTube warto śledzić, by zwiększyć swoją wiedzę w temacie świadomej pielęgnacji?

Skincoda i inne świetne źródła wiedzy o świadomej pielęgnacji i składach kosmetyków
Karolina Gawron

Karolina Gawron

Oct 12, 2020

Jeśli tutaj jesteś, to może oznaczać, że wiesz już całkiem sporo o pielęgnacji swojej skóry.

Możliwe też, że masz już wypracowaną rutynę poranną i wieczorną i masz gamę ulubionych kosmetyków jak krem, pianki do mycia czy olejki.

To znaczy, że prawdopodobnie jesteś w niewielkim odsetku najbardziej świadomych konsumentów produktów do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.

Kiedy ja po raz pierwszy zainteresowałam się tym tematem, a było to około rok temu, bardzo mnie on przytłoczył. Żeby zrozumieć czy dany kosmetyk będzie odpowiedni dla mnie, spędzałam godziny na forach, grupach i szukając w Google. GODZINY!

A przecież kupowanie kosmetyków nie powinno być takie trudne…

W trakcie kolejnych miesięcy, zaczęłam inwestować swój czas by dowiedzieć się więcej na temat składów kosmetyków, by móc wypracować dla siebie idealną pielęgnację.

Skończyło się to tak, że musiałam dokupić osobną szafkę w łazience, która pomieściłaby wszystkie produkty pielęgnacyjne, które zakupiłam w tym czasie do testów :)

Na wiosnę tego roku, postanowiłam wykorzystać swoją (dalej niewielką) wiedzę na temat pielęgnacji, a także wykorzystać swoje doświadczenie w marketingu, aby stworzyć Skincodę.

Projekt Skincoda

Skincoda powstała dla wszystkich dziewczyn, chłopaków, facetów i kobiet, którzy nie chcą przepłacać za kosmetyki, które nie działają.

To miejsce w internatech, które pozwoli Ci kupić najefektywniejszy krem, tonik czy żel do mycia twarzy na podstawie analizy ich składu. Razem będziemy analizwać, uczyć się i szukać. Nie zgadzając się na to, żeby wielkie koncerny sprzedawały produkty, które szkodzą nam i wszystkim dookoła.

Sama wiedza na temat braku składników kontrowersyjnych albo naturalności kosmetyku jest zbyt mała, by wybrać coś, co faktycznie będzie skutecznie działać dla Twojej skóry.

Dlatego Skincoda pokazuje także informację na temat wszystkich składników w analizowanym produkcie.

Analiza składu kosmetyku.png

Jeśli chcesz zagłębić się jeszcze bardziej, możesz czarno na białym zweryfikować, jaką rolę spełnia każdy składnik i zobaczyć, które z nich są oznaczone w naszej bazie jako kontrowersyjne.

Analiza składników produktu.png

W pierwszej wersji Skincody, możesz przeanalizować skuteczność składników w produkcie pod kątem skóry suchej, wrażliwej, tłustej i dojrzałej. Wyróżniliśmy też składniki, które według nas są najwyższej jakości.

Opisaliśmy 1,800+ składników pod kątem ich działania, a także dodaliśmy skalę EWG, żeby pomóc Ci zweryfikować bezpieczeństwo składniku pod kątem alergii czy rakotwórczości.

Analiza Simmondsia chinensis.png

Inne źródła wiedzy, które warto znać

Wiem, że pierwsza wersja Skincody ma swoje niedociągnięcia i chcę sukcesywnie rozwijać stronę o nowe składniki czy aktualne informacje.

Jednocześnie chcę żebyście wiedzieli, że w tych pięknych (ale też dziwnych) czasach, w których żyjemy, jest mnóstwo innych, bardzo wartościowych źródeł wiedzy, z których warto korzystać.

Piszę tu o nich dlatego, że bez nich Skincoda nigdy by nie powstała i jestem wdzięczna wszystkim osobom (czy grupom), które aktywnie dzielą się wiedzą w tym zakresie!

Grupy na Facebooku

ABC składów kosmetyków - analizy i porady pielęgnacyjne – świetna grupa z genialnymi moderatorkami, które rzetelnie odpowiadają na zadane pytania i analizują składy produktów. Razem z członkiniami i członkami, tworzą listy kosmetyków dla różnych typów skóry i z różnych kategorii, które są bezpieczne i skuteczne.

Twarzing – większa grupa z prawie 200tys. członkami, która promuje świadomą pielęgnację. Posty z przemianami, analizami składów i całą masą wartościowej wiedzy.

Składy kosmetyków przestaną być niewiadomą! – bardzo podobna grupa do poprzedniej; mnóstwo wartościowych dyskusji na temat pielęgnacji, przemiany, analizy składów i rekomendacje.

Polskie kanały na YouTube

Oliwia Szymańska – chociaż jest bardziej znana ze swoich cudownych makijaży i stylizacji paznokci, ostatnio Oliwia tworzy wspaniałe wideo na tematy pielęgnacyjne. Bardzo przyjemna i lekka forma, którą polecam z całego serca!

Okiem Kosmetologa – Kacper nie pozostawia suchej nitki na kosmetykach ze słabym składem! Analizuje składnik po składniku i rekomenduje mnóstwo kosmetyków z dolnej (ale nie tylko) półki cenowej.

Nathsiw – Natalia promuje naturalne kosmetyki i tworzy bardzo ciekawe tutoriale jak radzić sobie z oczyszczaniem, analizą składów, jak dobrać olej do twarzy i mnóstwo innych tematów, które na pewno Was zainteresują.

Urodomaniaczki by Hebe – profesjonalny kanał marki Hebe, której nie muszę Wam przedstawiać :) Bardzo dużo filmów powstałych razem z popularnymi influencerkami z YouTube’a i Instagrama. Wartość merytoryczna jest naprawdę wysoka!

Klaudia Cukier Puder – Klaudia nie bez powodu ma ponad 70tys. Subskrybentów… Ma mnóstwo tutoriali i porad zakupowych, które ogląda się z przyjemnością! Chociaż głównie skupia się na makijażu, to nie brakuje tutaj ciekawostek ze świata świadomej pielęgnacji.

Alina Rose – bardzo lubię, kiedy Alina podejmuje tematy pielęgnacyjne, ponieważ bardzo rzeczowo opowiada o jej ulubionych produktach i rutynie pielęgnacyjnej! Alina ma też bloga, którego warto śledzić.

DrSura_SkinPro – Pani doktor nie jest tak regularną YouTuberką jak dziewczyny i chłopaki powyżej, ale dzieli się swoją profesjonalną wiedzą w przyjemny sposób i naprawdę warto posłuchać profesjonalistki, która zjadła zęby na tej branży!

Strony internetowe i blogi

PiggyPeg – nie można pominąć Moniki i Ani na takiej liście! Dziewczyny prowadzą też swój podcast o nazwie “Tak się składa”, Insta i Facebooka, gdzie skrupulatnie analizują składy i szukają prawdziwych perełek, które polecają swoim odbiorczyniom. Każdy, kto interesuje się tematem pielęgnacji, zna te wspaniałe dziewczyny i ich stronę!

Magdalena Jaglarz – Magda prowadzi swój salon i po prostu zna się na rzeczy! Publikuje ciekawe artykuły poradnikowe, nie tylko na tematy związane z kosmetykami.

O Pielęgnacji – blog skupiający się głównie wokół bardzo ciekawej, koreańskiej pielęgnacji. Jest to z reszą blog sklepu z takimi kosmetykami. Jest to temat szalenie ciekawy i warto go zgłębić!

Karolina Gawron
Karolina Gawron
Założycielka Skincody, maniaczka świadomej pielęgnacji, ale też ogólnej konsumpcji.